Mardin’de Suriyeli Çocuğa Cinsel Saldırıda Bulunan Fail YakalandıMardin’de 16 yaşındaki Suriyeli kız çocuğunu ölümle tehdit ederek tecavüze maruz bırakan fail İbrahim Atuğ gözaltına alındı.


Türkiye, saatte 11 çocuğun istismara uğradığı, sadece 2023’te çocuklara yönelik cinsel istismar nedeniyle 92 bin 103 suç kaydının oluşturulduğu, bu suçlarla ilgili 69 bin 773 şüpheli hakkında işlem yapılırken sadece 35 bin kişinin sanık olabildiği, onların da çeşitli gerekçelerle indirim yapılan cezalarla adeta ödüllendirildiği ya da aklandığı bir ülke. Son günlerde çocuğa yönelik cinsel istismar suçlarına ilişkin ardı ardına basına yansıyan haberler bu açıdan oldukça çarpıcı. Çarpıcı olan bir diğer yan da bu tür saldırılar söz konusu olduğunda aynı hızla yayın yasağı getirilmesidir. Olur da dava açılırsa mahkemeleri gizlilik kararlarıyla görünmezleştirilme çabası da yine devlet ve yargının sektirmediği hususlardır.

Çocuğa, kadına, LGBTİ+’ya, hayvana yönelik suçlardaki yargı, dolayısıyla devletin tutumu bu konuda adeta teşvik edici bir rol oynamaya devam ediyor.

Son olarak Mardin’in Artuklu ilçesinde yaşayan 16 yaşındaki Suriyeli bir kız çocuğunun şiddete ve tecavüze maruz bırakılması da bu zincirin son halkası oldu. Çocuğun ifadeleri ve fotoğraftan teşhis etmesi sonucu bu suçu işleyen failin 44 yaşındaki İbrahim Altuğ olduğu tespit edildi. Altuğ’un kısa süre sonra serbest bırakılması ya da sayısız gerekçe üretilerek ceza indirimiyle ödüllendirilmesi ise sürpriz olmayacaktır.

Ne olmuştu?

Mardin’in Artuklu ilçesi Kayacan Mahallesi’nde dün sabah saatlerinde 16 yaşındaki kız çocuğunun kanlar içinde bulan çevredekiler, çocuğun darp edildiğini düşünerek polise haber verdi. İhbar üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Çocuk, tecavüze uğradığını söylerken, tedavisi için ambulansla Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında çocuğun tedavisinin ardından Çocuk İzlem Merkezi’nde (ÇİM) ifadesi alındı. İfadesi alınan çocuğun, tecavüze maruz kaldığı sırada ölümle tehdit edildiği öğrenildi. 

Çocuğun, faili fotoğraftan teşhis etmesi üzerine failin İbrahim Atuğ olduğu bilgisine ulaşıldı. Failin kimliğinin tespit edilmesinin ardından yürütülen soruşturma kapsamında fail İbrahim Atuğ gözaltına alınarak Mardin Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Bu arada savcılık da hızla olaya ilişkin yayın yasağı getirmişti.

Sağlık durumunun iyi olduğu bildirilen çocuğun ise koruma altına alındığı öğrenildi. 

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.