Berlin’de Açlık Grevinde Olan İklim Aktivisti Hayati Tehlike SınırındaBerlin’de Mart ayından beri açlık grevinde olan Wolfgang Metzeler Kick Şansölye’nin iklim krizi tehlikelerini belirtmesini talep ediyor.


Berlin’de Mart ayından beri açlık grevinde olan Wolfgang Metzeler Kick, Şansölye’nin iklim krizi tehlikelerini belirtmesini talep ediyor.

Berlin’de iklim krizine dikkat çekmek için Mart ayında açlık grevine başlayan 49 yaşındaki iklim aktivisti Wolfgang Metzeler Kick ilerleyen açlık grevinin ağır sonuçları ile karşı karşıya ve hayati tehlike sınırında.

Almanya Cumhurbaşkanı’nın iklim krizinin tehlikelerini belirtmesi talebiyle başlattığı açlık grevinde Kick bugün 85. gününde. Oldukça zayıflayan, yanakları çökük, kolları aşırı incelen eylemciyi “Dürüst Olana Kadar Aç Kal” kampanyasının duyurduğuna göre ciddi olarak hayati tehlike sınırına geldi.

Toplamda 20 kilodan fazla kaybeden Kick, daha önce aldığı meyve suyu ve günlük tükettiği 25 gram karbonhidratı da geçen haftadan bu yana kesti. Bu, kan şekeri seviyesinin düşmesi, vücudunun kas, kalp ve bağışıklık sisteminin kendi proteinlerini daha hızlı yemesine neden oldu.

Açlık grevine rağmen oldukça neşeli ve çevik olduğu söylenen Metzeler Kick “Kaybolan ilk şey kalça kaslarımdı” diyor. Tıbbi sorumluluktan feragat eden doktorlar ona yemek yemesini tavsiye ediyorlar ve sürekli kontrollerini yapıyorlar.

Metzeler Kick ise açlık grevini sürdüreceğini söylüyor. Ve “İklimin daha fazla korunması için elimden geleni yaptığımdan emin olmak istiyorum” diyor.

Açlık grevine son çare olarak başvurduğunu söyleyen Metzeler Kick “Bunu yaparken Şansölye Olaf Scholz’un atmosferdeki CO2 içeriğinin zaten çok yüksek olduğunu ve insan uygarlığının iklim felaketi nedeniyle aşırı derecede tehlike altında olduğu gibi korunmasına ilişkin bazı gerçekleri belirtmesini istiyorum” diyor.

İklim aktivisti mühendis, iklim politikası olmadan çevrenin korunmasının mümkün olmadığını uzun yıllar çalıştığı teknik çevre koruma alanında çalışırken daha iyi kavradığını söylüyor. Ve bir süre sonra yaptığım işlerin hiç bir işe yaramadığını gördüm diyor.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.