Eğitim Nöbeti’ni TÖZOK Önüne Taşıyan Öğretmeler İşkenceyle Gözaltına Alındı!Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nın başlattığı Eğitim Nöbeti’nin 7’inci gününde yalan yanlış açıklamalar yapan eğitim patronları derneklerinden TÖZOK’un İstanbul Taksim’deki binası önünde oturma eylemi yapan öğretmenler işkenceyle gözaltına alındı


Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nın 7’inci gününe giren Eğitim Nöbeti’nin İstanbul ayağında yalan yanlış açıklamalarla kamuoyunu yanıltmaya çalışan, sorumluluktan kaçan eğitim patronlarının derneklerinde Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) önündeki oturma eylemine polis saldırdı, çok sayıda öğretmen işkenceyle gözaltına alındı.

Öğretmenler öğlen saatlerinde Taksim’deki dernek önüne yürümek için Hazzopulo Pasajı’nda toplanmış, polis tarafından engellenseler de yürüyerek TÖZOK önüne gitmiş, açıklama sonrasında da oturma eylemine başlamıştı. Gölgede oturmalarına izin erilmemiş, polis kalkanlarıyla abluka altına alınmıştı.

Nöbet yayıldı

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nın asgari ücret ve güvencesiz çalışmaya son verilmesi, taban maaş ve diğer özlük haklarının Meclis’ten geçmesi beklenen Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) içine alınarak devlet güvencesine kavuşturulması gibi taleplerle defalarca Ankara’da eylemler düzenledi. Her defasında söz verildiği halde hiçbiri yerine getirilmedi. Öğretmenler son olarak birçok ilden gelip Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde basın açıklaması gerçekleştirdikten sonra polis engellerini, saldırılarını da aşarak Meclis önüne ulaştı ve bir ekiple 7 gündür Meclis’in Çankaya Kapısı’ndaki Egemenlik Parkı’nda Eğitim Nöbeti sürdürüyorlar.

Öğretmenlerin nöbeti hızla İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya, Isparta, Urfa, Yalova, Hatay, Samsun, Çanakkale, Bursa illerine yayıldı, daha da genişlemesi bekleniyor.

Öğretmenlerin giderek tüm illere yayılan eylemleri karşısında özel okul patronlarının derneklerinden bir açıklama geldi.

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Zehra Öztürk, Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Başkanı İbrahim Taşel, Özel Öğrenim Derneği (ÖZDER) Başkanı Ahmet Akça, Özel Eğitim Öğretim Derneği (ÖZDEBİR) Başkanı Naci Atalay ve Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği (ÖZKURBİR) Başkanı Enis Şener imzasıyla yapılan açıklamada kendilerini devlet mağduru ilan ettiler.

Açıklamada pandemi sonrasında yaşanan krizle birlikte devletin kendilerine getirdiği kayıt ücreti kısıtlamalarının kendilerini de zora soktuğunu iddia eden eğitim patronları, öğretmenleri mağdur etmek istemediklerini, ama kesintilerin çok fazla olduğunu, altından kalkamadıklarını belirttiler. Öğretmenlere neredeyse kamudaki denkleri kadar para ödedikleri, ancak özel sektördeki kesintilerin fazla olmasından dolayı öğretmenlerin mağdur olduğunu eklediler.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, özel okul patronlarının taban maaş gündemine dair yaptığı açıklamanın ardından imzacılardan bugün TÖZOK önüne gitti. Özel okul patronlarının sorumluluğu devlete yıkan ve kendilerinin de öğretmenlerin refahını önemsediklerini iddia eden manipülatif açıklamasına karşı “Samimiyseniz gelin masaya oturalım” diyen öğretmenler, İstiklal Caddesi’nde bulunan TÖZOK önünde nöbeti sürdürürken patronların emireri gibi çalışan polis tarafından sürekli taciz edildi.

TÖZOK önündeki açıklamadan sonra halaylar çeken öğretmenler, sıcak nedeniyle nöbeti pasaj içinde sürdürmek isteyince polis barikat kurup engelledi. Öğretmenler de nöbetlerini polis barikatı önünde sürdürmeye başladı.

Öğretmenler nöbetlerini sürdürmekte kararlı olunca polis, kalkanların önünde oturan öğretmenleri yere döktüğü suyla ıslatmaya çalıştı.

Bu tacizler sonrasında da saldırarak işkenceyle gözaltına aldı.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.