Berlin: Yükselen Kiralara Karşı 12 Bin Kişi YürüdüBerlin’de Kiracılar Birliği’nin çağrısıyla yapılan yürüyüşe 12 bin kişi katıldı


150’den fazla inisiyatifin içinde yer aldığı Kiracılar Birliği’nin (Bündnis gegen Verdrängung und Mietenwahnsinn) çağrısıyla Potsdamerplatz’da başlayan yürüyüşe 12 bin kişi katıldı.

Birçok siyasi örgüt, parti ve sendika da yürüyüşü destekledi. Kiracı inisiyatiflerinin mücadeleleri hakkında yapılan konuşmalar ve müzik sunumlarından sonra yürüyüş harekete geçti. Yürüyüş boyunca da dört-beş ayrı cihazlı araçtan konuşmalar yapıldı ve müzik çalındı. Platz der Luftbrücke’de sona eren yürüyüş hükümet partisi Sosyal Demokrat Parti’nin merkezinden de geçti.

Konut sorunu on yıllardır giderek büyüyen bir sorun olmaya devam ediyor. Yapılan son araştırmalara göre Berlin’deki kiracıların üçte biri kirasını kendi gücüyle ödeyememekte. Yani gelirin ortalama yüzde 45’i kiraya yetmiyor. CDU ve SPD’den ibaret Federal Alman Hükümeti yılda 400 bin konut yapacağı sözünü vermişti, ama yarısını bile yerine getirememekte. Bu konutların 100 bini sosyal konut olacaktı, ama 2023 yılında devlet teşvikiyle ancak 49.430 sosyal konut yapılmış. Gerçekte ise Almanya’da sosyal konutların sayısı giderek düşmekte: 1980’lerin sonunda yaklaşık 4 Milyon iken 2010’da 1,66 milyona düştü. 2023 sonunda 1,072 milyon olan sosyal konut sayısı bir önceki seneye göre 15.300 azalmış.

Kiracılar derneği ve Ver.di Sendikası’nın yürüyüş öncesi yapılan bir basın toplantısında verdiği bilgiye göre son 12 ayda imzalanan yeni kira kontratlarındaki kira miktarı ortalama yüzde 15’lik bir artışla metrekaresi 14,93 Euro’ya yükselmiş.

Bu durumdan mağdur olan yüzbinlerin sesine ses olmaya çalışan yürüyüşün çağrısında özellikle şu talepler öne çıkıyor: ‘kiralara üst sınır (Mietendeckel) getirilsin’, ‘büyük konut şirketleri kamulaştırılsın’ ve ‘zorunlu tahliyeler durdurulsun’.

Bu ve buna benzer taleplerin yerine getirilmesi için her konuşmada örgütlenme ve dayanışmaya vurgu yapıldı. Berlin’deki kiracılar mücadelesinin önemli ayaklarından biri de büyük konut şirketlerinin kamulaştırılması için sürdürülen kampanya oldu. 2021’de yapılan bir referandumda yüzde 60’lık bir oyla kamulaştırılma kabul edildiği halde Berlin Senatosu yıllarca kararın uygulanmasını oyalayıp durdu. Ara seçimler sonrasında Berlin Senatosu’nu oluşturan CDU (Hristiyan Demokrat Partisi) ve SPD (Alman Sosyal Demokrat Partisi) ise referandum kararını tamen rafa kaldırdı. Bu da kulaklara Almanya demokrasisinin küpesi olsun.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.