Kayyumlara Karşı Ankara’da TepkiAnkara Emek ve Demokrasi Güçleri, Ankara’da yaptığı eylemle, Kürt halkının iradesinin gaspına ve kayyumlara izin vermeyeceğini haykırdı


Kürt halkının iradesi gasp edilerek Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanması ve belediye eş başkanlarının baskınlarla gözaltına alınmasına karşı Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri olarak Sakarya Caddesi’nde kitlesel basın açıklaması yaparak Kayyum darbesine ve Kürdistan topraklarında eylem, etkinlik yasaklarına karşı sessiz kalmayacağımızı, yan yana omuz omuza mücadele edeceğimizi haykırdık.

Ankara Emek Demokrasi Güçlerinin çağrısıyla KESK Ankara Şubeler Platformu da pankartlarıyla açıklamaya katıldı.

Açıklamada ve konuşmalarda Kürt ve Türk halkları halklarının irade gaspına karşı Van’da olduğu gibi birlikte mücadele edileceği belirtilerek ‘direne direne kazanacağız’ vurgu yapıldı.

Kayyumlara karşı yapılan ortak basın açıklamasını Ankara DEM Parti İl Eş Başkanı Fatin Kanat Yaptı. Açıklamada şunlar ifade edildi:

“Bilindiği üzere, Kürdistan’da yüz binlerce insanın katıldığı ön seçimimiz ile belirlenmiş illerden biri olan Hakkari’nin, seçilmiş belediye eş başkanı Mehmet Sıddık Akış, görev süresinin henüz 2 ayını doldurmuşken, uydurma gerekçelerle, bugün sabah saatlerinde gözaltına alınmış akabinde ise İçişleri Bakanlığı’nca, seçmenin iradesi yok sayılarak belediyemize kayyım atandığı ilan edilen bir açıklama yapılmıştır. Daha önce Van’da uygulanmaya çalışılan senaryo bugün de Hakkari’de karşımıza çıkarılmıştır, ama bilinmelidir ki çizgimiz de, irademiz de, kararlılığımız da değişmemiştir. Dün yenilenen Hilvan seçimlerinde bir kez daha kaybeden AKP-MHP iktidarının, 31 Mart seçimlerinde alamadığı sonucu, baskıyla, hukuksuzlukla, halkların hak ve iradesini gasp ederek almaya çalıştığı aşikardır. Seçimlerden 2. parti olarak çıkan iktidarın, kendisini anayasadan üstün görerek yapmaya çalıştığı bu irade gaspı girişimi tarafımız ve milyonlarca insanın nezdinde yok hükmündedir.

“Normalleşme” ve “yumuşama” iddialarının ortaya atıldığı günden beri, önce siyasi kararlarla Kobanê davasında ceza yağdırılmış ardından 1 Mayıs’a katılan onlarca işçi, emekçi ve genç tutuklanmış ve son olarak da Kürt halkının iradesine ket vurularak seçilmiş belediye eş başkanımızın yerine kayyım atanmıştır. Görünen odur ki, “normalleşme” dedikleri şey, yıllardır sürdürülen savaş politikalarının, asimilasyonun, yok saymanın ve inkarın normal hale getirilmesidir. Ancak şu unutulmamalıdır ki, biz burada var oldukça, savaşa karşı barışın, sermayeye karşı işçinin ve emekçinin, ataerkiye karşı kadının, iradesi gasp edilmeye çalışılan halklarımızın sesi ve sözü olmaya devam edecek, irademize sonuna kadar sahip çıkacağız.”

Ardından açıklamaya katılan Ankara Emek Demokrasi bileşenleri kısa konuşmalar yapıtı. En son, KESK Ankara Şubeler Platformu ve KESK adına söz alan Genel Sekreter Sevgi Yılmaz konuşmasında şunları söyledi:

“Bugünkü kayyum atamasıyla orada yaşayan on binlerce üyemizin iradesine ipotek konulmuştur. Hakkari’de demokrasi yoksa Türkiye’de demokrasi var demek mümkün değildir. Demokrasiye de kent hakkımıza da sahip çıkacağız. Hakkari halkıyla dayanışmaya devam edeceğiz.”

Konuşmaların ardından açıklama son buldu.

Alınteri / Ankara

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.