Hakkari’de Halk İradesine Sahip Çıkıyor: Karar Yok HükmündedirHakkari Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’a 19 yıl 6 ay ceza verilerek tutuklandı. Karar üzerine esnaf kepenk kapatırken, halk alanlara çıktı


Hakkari Belediyesi’nin seçilmiş eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’a 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Kararın ardından kentte protestolar başladı. Esnaf kayyım ve belediye eşbaşkanı Sıddık Akış’a verilen cezayı protesto etmek amacıyla kepenk kapattı.

Gözaltına alınan ve İçişleri Bakanlığı tarafından görevi gasp edilen Hakkari Belediye’sinin seçilmiş Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış hakkında 2014 yılında açılan davanın 61’inci duruşması bugün Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Akış’a 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Duruşma öncesi adliye polis tarafından barikatlar ve zırhlı araçlar ablukaya alındı. Milletvekillerinin ve gazetecilerin adliyeye girmesine engel olundu. Sadece sınırlı sayıda avukatın duruşma için adliyeye girebildi. DEM Parti Milletvekili Newroz Uysal kendilerini engelleyen polislerle tartıştı. Halk, ‘Sıddık Akış irademizdir’ sloganı ile adliye önünde beklemeye başladı.

Mehmet Sıddık Akış duruşma için abluka altında adliyeye getirildi. Avukatların verdiği bilgilere göre duruşma salonunda seyirciler için olan bölüm çevik kuvvet polisleri ile dolduruldu.

‘Karşınızda Başım Dik’

Eşbaşkan Akış, şunları söyledi:

“Bugün gündeme alınan dosyanın da siyasi olduğunu söylüyorum. Benim başım dik. 53 yaşındayım bunca yıldır mücadele ediyorum ve mücadele etmeye devam edeceğim. Benim kaçtığıma ilişkin haberlerin yapıldığını duydum, ben asla kaçma girişiminde bulunmadım. Ben yaptığım her şeyin arkasındayım, siyasi olarak ne yapmam gerekiyorsa onu yaptım. Karşınızda başı dik bir şekilde duruyorum. Ben barış dedim, kardeşlik dedim, adalet dedim, eşitlik dedim, özgürlük dedim. Tüm yaşamımı bunların etrafında ördüm, bundan sonra da öyle yapacağım. Tutuklanmaktan, cezaevine girmekten korkmuyorum. Başım dik bir şekilde karşınızdayım. Sizden ne beraat ne tahliye talep etmiyorum.

Yeniden iddianame hazırlanmasını talep ediyorum. Neden bir 4 ay, bir yıl önce yargılanma yapılmadı da şimdi yapılıyor? Bu yargılamanın siyasi olduğunu biliyorum. Ben bugüne kadar tek kuruşuna kadar hiçbir şeye dokunmadan halkımız için görevimi şerefiyle yaptım. FETÖ’cü bir savcının hazırladığı iddianame ile yargılanmak istemiyorum. “

Mahkeme heyeti, Akış’a 19 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Kararın ardından Akış tutuklandı.

Protesto, yürüyüş ve polis saldırısı

Kararın ardından mahkeme önünde protestolar başladı. DEM Partililer, ‘baskılar bizi yıldıramaz’ sloganları, alkış ve zılgıtlarla kararı protesto ediyor.

Yürüyüşe, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır ile DEM Parti milletvekillerinin katılıyor.

Yürüyüş yapmak isteyen avukatlar ve milletvekilleri iki kez polis ablukasına alındı. Ablukayı aşan vekiller halkla buluşup yürüyüşe geçti.

‘Karar Yok Hükmündedir’

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, yürüyüşün ardından Hakkari Valiliği önünde açıklama yaptı. Seçilmiş Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış hakkındaki davanın 2014’te açıldığını hatırlatan Tülay Hatimoğullları, “Bu karar yok hükmündedir” dedi ve şöyle konuştu:

“Biraz önce burada kolluk kuvvetin uyguladığı şiddet, işkence Hakkari Emniyet Müdürlüğü’nden suç duyurusunda bulunacağız. Kendini kayyım atayan valinin emriyle bizlere saldırarak halkın iradesini alaşağı edeceğini zannedenler bir kez daha gördüler ki halk kendi partisinin yanında, faşistlerin değil. Halk, halk düşmanı olan AKP’nin değil, DEM Parti’nin yanında. Bu tavrı sindiremeyen, hazmedemeyen başta Erdoğan ve Bahçeli olmak üzere gelsinler Hakkari halkını görsünler. Hakkari halkı 31 Mart’ta ortaya koyduğu iradeye bugün alanlarda, meydanlarda sahip çıkıyor.”

Tülay Hatimoğulları’nın konuşmasının ardından DEM Parti ve DBP heyeti Hakkari Valiliği önünde nöbete başladı.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.