Hakkari’de Kayyum Gaspına Karşı EylemlerHakkari Belediyesi’ne kayyim atanması birçok kentte protesto edildi. 


Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alındıktan sonra görevden uzaklaştırılması ve belediyeye kayyım atamasına karşı başlayan direniş 2’nci gününde birçok kentte devam etti. 

Muş

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Muş İl Örgütü, parti binası önünde açıklama yaptı. Muş Milletvekili Sümeyye Boz’un yanı sıra çok sayıda kişi açıklamaya katıldı. Açıklamada “Belediyeler bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz” yazılı pankart açıldı.  

DEM Parti İl Genel Meclis üyesi Yakup Yalçınkaya, kayyım kararını “siyasi darbe” olarak nitelendirdi. Yalçınkaya, “Kayyım seçim sonuçlarını yok saymadır. Halkın iradesini gasp etmedir. İktidarın yıllardır şiddet yöntemlerinde ısrar ediyor. Kürtlerin en temel hakkı olan seçme ve seçilme hakkını tanımıyor” dedi. 

Mehmet Sıddık Akış şahsında milyonlarca Kürdün iradesinin yok sayıldığını ifade eden Yalçınkaya, “Mehmet Sıddık Akış, milyonların meşru temsilcisidir. Gasp edilen Türkiye haklarının demokrasi ve barış talebidir. Gasp edilen demokrasidir. Bu bir kumpastır, gasptır, talandır, halkın iradesini tanımamadır. Bu işgaldir. Yerine kayyım atanan zat bir sömürge valisidir. Sömürge valilerine bu topraklarda geçit vermeyeceğiz. Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir” ifadelerini kullandı.

Ankara

DEM Parti Ankara İl Örgütü, Meclis’in Dikmen Kapısı’nda açıklama yapmak için bir araya geldi. Kitle bir süre polisin engeliyle karşılaştı. Bu sırada bazı gazeteciler polisler tarafından darp edildi. Ardından açıklama yapıldı. DEM Parti İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk, kayyım kararını tanımadıklarını vurguladı. 

Kitle daha sonra parti binasına geçti. DEM Parti Ağrı Milletvekili Heval Bozdağ, Van’da irade gaspına karşı ortaya konulan direnişi hatırlattı. Bozdağ, “İrademiz de, kararlılığımız da değişmemiştir” dedi. Kürt halkının mücadelesine ket vurulmaya çalışıldığına vurgu yapan Bozdağ, “Bu siyasi bir darbedir. Elinizi irademizden çekin. Unutulmamalıdır ki biz buradayız. Hakkâri Belediyesi özelinde gasp edilen milyonlarca Kürdün iradesidir. Eşbaşkanlar milyonların meşru temsilcisidir” şeklinde konuştu.

Bozdağ, şöyle devam etti: “Gasp edilen Türkiye haklarının demokrasi ve barış talebidir. Gasp edilen demokrasidir. Bu bir kumpastır, gasptır, talandır, halkın iradesini tanımamadır. Bu işgaldir. Çizgimiz Van direnişidir, belediyeler bizimdir, gasp edilmesine izin vermeyeceğiz.”

İSTANBUL

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), DEM Parti Hakkari Belediyesi’ne kayyım tanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. MKM’nin sanal medya hesabından yapılan açıklamada, iktidarın Kürtlerin iradesine “darbe” yaptığı belirtildi. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Mevcut iktidar Kürt halkının iradesi hiçe sayarak Hakkari’ye kayyım adıyla darbe yapmıştır. Daha önce Van’da nasıl kaybettiyse şimdi de Hakkari’de kaybedecektir. Bizler varlığını halkımızın sürdürdüğü direniş geleneğine bağlı sanatçılar olarak bu faşizan Kürt düşmanı tutumu asla kabul etmiyor ve tüm sanatçıları bu geri ve zalim zihniyeti teşhir etmeye ve tutum sahibi olmaya çağırıyoruz. Kayyım sanatın yegane düşmanıdır! Kayyum Faşizmdir! Kayyum Darbedir!”

İstanbul’un Bağcılar, Esenyurt, Kadıköy ve Beyoğlu ilçesinde basın açıklaması düzenlendi. 

Bağcılar

Bağcılarda bulunan DEM Parti İlçe binasında basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya çok sayıda DEM Parti ilçe yöneticilerinin yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bağcılar İlçe Başkanı Caner Salma katıldı. “Belediyeler bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz” pankartı açılan açıklamada Bağcılar DEM Parti İlçe Eşbaşkanı Nurten Varlık, “İktidar yıllardır şiddet yöntemlerinde ısrar ediyor. Kürtlerin en temel hakkı olan seçme ve seçilme hakkını tanımıyor. Buna rağmen partimiz Kürdistan halklarından aldığı ferasetle demokrasi kültürünü savunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Beyoğlu

Partinin Beyoğlu İlçe Örgütü Hakkari’de yaşanan irade gaspına karşı ilçe binası önünde eylem yaptı. Eyleme demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler destek verdi. Eylemde “Belediyeler bizimdir gaspa izin vermeyeceğiz” pankartı açılırken sık sık, “Direne Direne kazanacağız” sloganı atıldı. Basın açıklamasını yapan DEM Parti İlçe Eş Başkanı Mehmet Sadık, Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasını siyasi darbe olarak değerlendirdi. 

Kadıköy

DEM Parti Kadıköy İlçe Örgütü binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Sosyalist Mücadele İnsiyatifi (SMF) Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), DEM Parti Meclisi (PM) üyesi Musa Piroğlu’nun yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. “Belediyeler bizim gaspa izin vermeyeceğiz” pankartının açıldığı eyleme “Susma sustukça sıra sana gelecek!”, “Faşizme Karşı omuz omuza!”, “Direne direne kazanacağız!” sloganları atıldı. 

Esenyurt

Esenyurt Meydanı’nda açıklama yapıldı. Basın açıklamasına DEM Parti üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe başkanı ve çok sayıda yurttaş katıldı. “Belediyeler bizimdir gaspa izin vermeyeceğiz” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Bijî berxedana Colemêrg!”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!”, “Baskılar bizi yıldıramaz!” sloganları atıldı. Eşzamanlı olarak gerçekleşen açıklamanın ortak basın metnini DEM Part Esenyurt İlçe Eşbaşkanı Rojda Yılmaz okudu. 

Açıklamada konuşan HDK Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, “Kürt halkının direnişi sadece kendi özgürlüğü için değil bu topraklarda özgürlüklerden yana olan bütün değerlerin mücadelesidir” dedi. 

Amed

Amed Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya geldi. Polisler tarafından ablukaya alınan kitleye, valilik yasağı gerekçe gösterildi. Duruma tepki gösteren kitle, ablukayı alkış ve “Baskılar bizi yıldıramaz!” sloganlarıyla protesto etti. Polisler tarafından gazetecilerin çekim yapması da kalkanlarla engellenmek istendi. Kitlenin kararlı duruşu sonrasında açıklama yapıldı. 

Halkın iradesine saygı duyun’

Amed Kent Koruma ve Dayanışma Platformu Yürütmesi adına açıklamayı Serdar Keskin yaptı. Keskin, kayyım atamasının hukuk devleti ilkesine aykırı olduğunu dile getirdi. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın hukuki dayanağı olmadığına dikkat çeken Keskin, “Karar toplumsal adalet ve vicdanı derinden yaralamaktadır. İktidarı kayyım atamasından vazgeçmeye ve seçilmiş belediye başkanını göreve iade etmeye davet etmek hukuk ve demokrasinin gereğidir” dedi. Seçmen iradesine hukuksuz bir şekilde müdahale edilmesiyle barış ve demokratikleşme çabalarına çok ağır bir darbe vurulduğunu belirten Keskin, “Demokrasinin temel şartı, seçmen iradesini tanımaktır. Son sekiz yıldır uygulanan ve yarattığı tahribatın giderilmeye çalışıldığı bir süreçte, yeniden kayyum atama uygulamasına dönülmesi demokrasi adına büyük bir utançtır” ifadelerini kullandı. Keskin, kayyım politikasından vazgeçilmesi çağrısında bulunarak, Hakkari halkının iradesine saygı duyulması gerektiğini vurguladı.

Van

Van’dan Hakkari’ye atanan kayyıma ilişkin DBP, TJA ve DEM Parti öncülüğünde Musa Anter Park’ında açıklama yapıldı. DEM Parti Milletvekili Mahmut Dindar ve sivil toplum örgülerinin katıldığı açıklamada “Kayyıma ve faşizme geçit yok. Halk iradesini tanıyın” pankartı taşındı. 

Açıklamayı DEM Parti İl Eş Başkanı Gülşen Kurt yaptı. Hakkari halkının iradesini, hak ve özgürlüklerini savunmaya ve dayanışma içinde olmaya devam edeceklerini söyleyen Kurt, yarın Hakkari’ye görülecek olan siyasi davaya tanıklık etmeye çağırdı. Kurt, “Hâlâ bu yanlıştan dönülmenin imkanı mevcuttur. Mahkeme bu hukuksuz gidişata dur demelidir. Adalet ve hukuk talep eden herkes bu haksızlığa itiraz etmelidir” dedi.

‘Asla boyun eğmeyeceğiz’

Demokratik barış siyasetinin önünün açılmasını ve Kürt halkını da kapsayan bir normalleşmenin olması gerektiğini ifade eden Kurt “Kayyım, OHAL ve KHK politikaları ile bu süreç ilerleyemez. Kürtleri kapsamayan bir normalleşme olamaz. Eş başkanlarımızın ve seçilmiş belediye meclisimizin görevini yapmasını engelleyen bu uygulamaya son verilmelidir” şeklinde konuştu. Ardından DEM Parti Wan Milletvekilli Mahmut Dindar da kayyım politikalarına karşı duran tüm kesimlere teşekkür ederek, “Seçilmiş belediyemizi borçla devraldık. Bu parayla bir Colemêrg daha inşa edilirdi. Kayyım, hukuksuzluk, hırsızlık, yolsuzluktur. Kayyımlara asla boyun eğmeyeceğiz. Bu halk kirli politikalarınızı kabul etmeyecek” ifadelerini kullandı. 

Açıklamanın ardından kitle sık sık “Bijî berxwedana Colemêrg”, “Kayyımlar gidecek halk gelecek”, “Colemêrg rûmeta me ye”, “Baskılar bizi yıldıramaz”  sloganları attı. Kitle, belediye önünde nöbet tutmak için yürüyüşe geçti. 

Başkale

Van’ın Başkale ilçesinde de Hakkari Belediyesi’ne yönelik kayyım atamasına karşı belediye binası önünde açıklama yapıldı. Açıklamaya Başkale Belediye Eşbaşkanları Şengül Polat ve Fevzi Caner, DEM Parti ilçe örgütü ve belediye meclis üyeleri katıldı. Açıklamayı kitle adına DEM Parti Başkale Meclis üyesi Barış Savaş Abi yaptı.

Faşizme geri adım attıracaklarını belirten Abi, “Bin defa deneseniz de zor ve şiddet yoluyla ne halkımızın rızasını ne de onayını alabilirsiniz. Zor ve şiddet yoluyla irademizi elimizden alamazsınız. İktidar benzer bir kumpası Wan’da da ortaya koydu ancak Wan halkı görkemli bir direnişle faşizme geri adım attırdı. Wan gibi zafer Colemêrgin’de olacaktır ”dedi.

Gevaş

Aynı kapsamda Gevaş ilçesinde belediye önünde bası açıklaması yapıldı. Açıklamaya Belediye Eşbaşkanları Kübra Aktı, Rüknettin Hakan ile Gevaş Belediye Meclis üyeleri, ilçe örgütü katıldı. Ortak metni Filiz Arslan okudu. Ardından bir süre belediye önünde oturma eylemine geçti.

Gürpınar

Kayyımı protesto etmek için bir açıklamada Van’ın Gürpınar ilçesinde yapıldı. Açıklama belediye önünde yapılırken, açıklamaya belediye eşaşkanları ve belediye meclis üyeleri katıldı. Açıklamayı Herdem Acar yaptı. 

Saray

Saray ilçesinde de aynı kapsamda belediye eşbaşkanları ve belediye meclis üyelerin katılımıyla belediye önünde açıklama yapıldı. 

Hatay

DEM Parti Hatay İl Örgütü, konteynerlerinin önünde yaptığı açıklama ile Hakkari’deki irade gaspını protesto etti. Açıklamaya kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de destek verdi. Açıklamayı yapan DEM Parti Hatay İl Eşbaşkanı Naim Özbek, Mehmet Sıddık Akış’ın milyonların meşru temsilcisi olduğunu vurgulayarak, “Belediyeler halkındır gaspa izin vermeyeceğiz! Hakkâri belediyesine el konulmuş olmasını kabul etmiyoruz. Çizgimiz Van direnişidir, belediyeler bizimdir, gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir, demokrasi kurallarına herkes uyacak. Kürdistan’da halk iradesi güvence altında değilse Türkiye’de herkesin iradesi tehlike altındadır. Ülkemizin ve halkımızın üzerine bir kez daha bir karabasanın çökmesine asla izin vermeyeceğiz. AKP-MHP faşist rejimi ne doğudan yükselen güneşin doğuşunu ne de ülkemize baharın gelişini engelleyebilir” dedi.

DEM Parti İskenderun İlçe Örgütü, binalarının önünde yaptığı açıklama ile Hakkari’ irade gaspını protesto etti. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamayı yapan DEM Parti İskenderun İlçe Eşbaşkanı Özgür Vural, “Belediyeler halkındır gaspa izin vermeyeceğiz! Hakkâri belediyesine el konulmuş olmasını kabul etmiyoruz” dedi. Vural, irade gaspına karşı mücadele çağrısında bulundu.

Şırnak

Şırnak’ın Cizîr ilçesinde DEM Parti Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasını protesto etmek isteyen Emek ve Demokrasi Platformunun sanat sokağında yapmak istediği basın açıklamasına polis valilik yasağını gerekçe göstererek engel oldu. Buna karşı Emek ve Demokrasi Platformu kapıda bu durumu protesto etti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Şırnak Şube Eşbaşkanı Haşim Toğurlu, temel hak ve özgürlüklerin bu şekilde ayaklar altına alındığını ifade ederek şunları kaydetti:

“Hak ve özgürlüklerin keyfi bir şekilde yasaklandığını görüyoruz. Bu uygulama ile uzun süredir karşı karşıya kalıyoruz. Her defasında karşımıza bir valilik yasaklanması getiriliyor. Biz valiliğin bu kararının hukuka aykırı olduğunu bildiriyoruz. Buna benzer bir sürü karar anayasa mahkemesinden dönmüştür. Bugün alınan valilik kararı da hukuka aykırı olduğu tescillenecektir.” Açıklama “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganıyla son buldu.

Mardin

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasını protesto etti. Karayolları Parkı’nda bir araya gelen platform üyelerine CHP İl Başkanlığı da destek verdi. “İrademe Dokunma” pankartının açıldığı açıklamada “Bijî berxwedana Colemerg” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. 

Platform adına açıklamayı yapan Erkan Yavuz, masumiyet karinesinin bertaraf edilerek, mahkemelerin bağımsızlığına da müdahale edilmek istendiğini kaydetti. Yavuz, “Konu halk iradesi ve Kürtler olunca aynı demokrasi düşmanı, hukuk tanımaz kurallarla ve insan haklarını ihlal eden böylesi bir tutumun Türkiye demokrasisine önemli derecede zarar getireceği kuşkusuzdur” dedi. Kayyım kararları ile seçme seçilme hakkı ve serbest seçim hakkının ihlal edildiğini kaydeden Yavuz, “Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, demokrasinin ilk ve olmazsa olmaz şartı seçmen iradesinin tanınmasıdır. Demokrasiyi korumak, seçmen iradesine saygı göstermek ve sahip çıkmak, demokratik bir düzende herkesin görevidir. Bu çerçevede siyasi iktidarı kayyım atamalarından vazgeçmeye ve seçilmiş belediye başkanını göreve iade etmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Elazığ / Harput

Harput Emek ve Demokrasi Platformu, Xozat garajında basın açıklaması yaptı. Açıklamaya DEM Parti il yöneticileri, Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri ve yurttaşlar katıldı. “Kurtuluş yok  tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atılan açıklamada “Kayyım irade gaspıdır bu kararı tanımıyoruz, faşizme boyun eğmiyoruz” pankartı açıldı.

Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklamayı DEM Parti Harput İl Eşbaşkanı Songül Cengiz yaptı. AKP- MHP iktidarının halka karşı suç işlemeye devam ettiğini belirten Cengiz, “İktidar yıllardır Kürt halkı şahsında halk iradesini hiçe sayıyor. OHAL yasalarını fiili olarak devreye sokuyor. Kürtlerin seçme ve seçilme hakkını zorla elinden alıyor. Kürtlerin kendi kendini yönetmesine tahammül etmiyor” diye belirtti. İktidarın siyasi darbe yaptığını söyleyen Cengiz, “İktidar yargı eliyle düzmece iddianamelerle belediyelerimizi işgal etti” dedi.

Siirt

Siirt’te bulunan 14 sendika, dernek ve meslek örgütü, Hakkari Belediyesi’ne atanan kayyımı, yaptıkları yazılı açıklamayla kınadı. Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alındığı ve belediye hizmet binasının ablukaya alındığının hatırlatıldığı açıklama da, masumiyet karinesinin bertaraf edilerek, seçme ve seçilme hakkı ile birlikte demokrasinin vazgeçilmez unsurlarının “baltalandığına” dikkat çekildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Geçmiş uygulamalarının halk nezdinde karşılığı ve İçişleri Bakanlığı’nın idari işleminin halk iradesi üstünde, seçimleri bertaraf edecek nitelikte keyfi uygulamaların kabul edilemez olduğunu ve seçmen iradesine, seçme-seçilme hakkına saygı gösterilerek, Hakkari Belediye Eşbaşkanı’nın derhal göreve iade edilmesini bekliyoruz.”

Erzurum

Hakkari Belediyesi’ne yönelik atanan kayyıma ilişkin bir açıklamada Erzurum’un Karakoçan ilçesinde yapıldı. Belediye önünde yapılan açıklamada konuşan DEM Parti İlçe Eşbaşkanı Şener Karaca, “AKP ve ortağı hırsızlıklarını ve kötülüklerini rahat yapmaları için bir kez daha Kürt halkının iradesine, kimliği kayyım atayarak gasp edilmiştir. Biz bu anlayışı kabul etmiyoruz ve bu kararı tanımıyoruz” dedi.

MA

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.