Anneler Zorbalığa Karşı AyaktaHakkari’de kayyum atanmasına karşı ellerinde bastonları, dillerinde sloganlarıyla yürüyen anneler, gerim adım atmayacaklarını söyledi. 


Asmin Baran

Bu annelerden biri Fatma Turan, “Bu haksızlığı kim kabul eder. Belediyemize kayyum atanmış durumda” diyerek, şunları söyledi: “Kendilerinden utansınlar, hiç onurları yok. Biz olmasak da torunlarımız bizim mücadelemizi sürdürecek. Bundan sonra susmak yok, durmak yok. Bunların bir canımızı almadığı kaldı. Onu da almak için her şeyi yapıyorlar.

Bu mücadele, bu irade bizim, AKP’nin değil. Çok şükür bizim başımız dik. Kayyumları gönderene kadar oturmayacağız. Buradayız, buradan gitmek yok. Kadın çocuk demeden gaz sıktılar ama biz yine direndik ve  yılmadık. Ne gazları ne tehditleri bize boyun eğdirir.”

Bu, irade meselesidir

Bir diğer anne Nesibe Akgül de birçok yakınının tutsak olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Cezaevleri dolu, sokakta bir konuşma yapamıyoruz. Yapmadıkları şey kaldı mı? En ufak bir şey söyleyen herkes tutuklanıyor. Bu mesele sadece belediye meselesi değil, irade meselesidir. Kayyumu değil, kendi başkanımı, kendi oyumu istiyorum. Bu belediye Erdoğan’ın değil, Kürt halkınındır. Etmedik zulüm bırakmadı. Biz korkmuyoruz, kimse de korkmasın. Davamızdan geri adım atmayacağız, direnişi de elden bırakmayacağız. Ne dilimizi ne kimliğimizi ne de Kurdistan’ı onlara bırakırız.”

Üç yıl olsa da direniriz

Bir başka anne Saniye Akış da “Erdoğan bizden ne istiyor?” diye sorarak şunları dile getirdi: “Ben Kürdüm, neden onların kayyumunu kabul edeyim. Seçimde halkın iradesini parayla almak istedi ama yine de kazanamadı. Onlardan korkmuyoruz. Başkanımızı bıraksınlar. Üç gündür direniyoruz, üç yıl olsa yine direniriz. Onları iki defa gönderdik, 10 defa da olsa yine göndeririz. Bu zorbalığı kabul etmiyoruz. İrademizi geri alacağız. Mesele bir belediye, bir isim değil, Biz Kürdüz ve başımız dik. Yıllardır zulüm yapıyorlar ama başarıya ulaşamadılar. Bundan sonra ulaşmazlar. Ben gitsem, çocuğum, torunum gelecek. Bu mücadeleyi bırakmayacağız.”

Bu zulmü kabul etmiyoruz

Hakkari’de belediyenin önünde başlatılan nöbette elinde bastonuyla gündeme gelen Sürme Demir ise Jinha’ya konuştu. Kendi irade ve istekleriyle Mehmet Sıddık Akış’ı seçtiklerini söyleyen Demir, şunları ifade etti: “Kayyumu kabul etmiyoruz. Bu zulmü kabul etmiyoruz. Bize 100 yıldır zulüm yapıyorlar. Mahkeme var, 15 yıldır belediye başkanını bırakmışlardı yeni mi gündeme getirdiler, yeni mi dosyasını aldılar, bunların hepsi gerekçedir. Başkanımızı istiyoruz. Ben sakatım, 70 yaşındayım. Kesinlikle haksızlığı kabul etmem. Kayyum düşmanımızdır. O da haindir, kabul etmeyiz. 100 yıldır Kürdistan davası devam ediyor. Sağ olduğumuz sürece direneceğiz, biz iradeliyiz. Biz başkanımızı gönlümüzce seçtik. Valiyi, kayyumu, bu belediyenin üstüne atamazlar böyle. Bu belediye halka aittir.”

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.