Öğretmenler dün İzmir’den de Seslendi: Öğretmenler Mesleğin ve Eğitimin Onurunu Kurtaracak!Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nın dün İzmir Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasında eğitim patronlarının örgütlü olduğu derneklerin açıklamaları teşhir edilip Meclis’te bekletilen ÖMK’ya taleplerinin dahil edilerek geçirilmesi mücadelesinde kararlı olunduğu vurgulandı.


Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nın bulunduğu tüm illerde olduğu gibi İzmir’de de Eğitim Nöbetinin 12’inci günü olan dün (6 Haziran), Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Alınteri okurlarının da katılarak destek verdiği açıklamada özel sektör öğretmenlerinin çalışma koşulları ve Eğitim Nöbeti’nin talepleri bir kez daha yinelenerek, destek ve dayanışma çağrısında bulunuldu.

Basın açıklamasından sonra sohbet ettiğimiz öğretmenler, Meclis’te bulunan Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK), talepleri temelinde düzenleninceye kadar kararlı olduklarını, kanunun mevcut haliyle geçirilmesine izin vermeyeceklerinin altını çizdiler.

Ayrıca Eğitim-Sen ve Eğitim-İş sendikalarından ziyaret ve destek gördüklerini belirten öğretmenler, nereden geldiğimizi, kim olduğumuzu sordular. Alınteri Gazetesi’nden olduğumuzu söyledik, memnun oldular.

Kısa sohbetlerden sonra bir müzisyen arkadaşın seslendirdiği ezgilere eşlik edildi.

Açıklamaya az sayıda öğretmen katılmış olsa da nitelik olarak kararlı bir duruşu ve binleri temsil ettikleri anlaşılıyordu.

Bu küçük çoban ateşleri bugün cılız görünse de yaşadığımız karanlığı yaracak büyük bir aleve dönüşecek önemli bir toplumsal dinamiği temsil ediyor. Eğitim emekçisi arkadaşların haklı ve meşru direnişlerini “Bir avuç öğretmene karşı onlarca resmi ve sivil polisin konuşlandırılması da burjuvazinin gelecekteki korkularının işaretidir. Bu küçük çoban ateşlerinden korkun. Bunlar harlanıp alev alev yayıldığında hiç bir kolluk kuvvetiniz hiç bir zor aygıtınız, bu yangını durduramayacak” düşünceleri ve öğretmenlere başarılar dileyerek ayrıldık.

Türkan Saylan Kültür Merkezi önündeki açıklamayı Öğretmen Sendikası İzmir İl Meclis üyesi Hasan Köroğlu okudu. Köroğlu’nun okuduğu açıklamada şunlar söylendi:

Basına ve Kamuoyuna, Değerli basın emekçileri; ekmek, gelecek, memleket için diyerek alanlara yaptığımız çağrımıza karşılık veren sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin, siyasi partilerin temsilcileri/üyeleri, öğretmen mücadelesi bizim mücadelemizdir diyen veliler, burada olamayan ama yüreği burada atan sendikasının aldığı kararlara attığı adımlara katkı sunmak için hazır olan öğretmen sendikası üyeleri hepinize selamlar, özel sektör öğretmenlerinin mücadelesine omuz verdiğiniz için hepinize teşekkürler.

Öğretmen Sendikası olarak 12 gündür TBMM önünde, bakanlık önünde ve ülkemizin birçok ilinde milli eğitim müdürlükleri önünde #Eğitim Nöbetindeyiz. Pes etmiyoruz çünkü 2014 ten bu yana giderek kötüleşen şartlar altında mücadele ettiğimiz bir hakkın peşinde çok meşru bir mücadelenin içindeyiz. Öğretmen Sendikası 3 yıldır şunu söylemektedir: Özel öğretim kurumlarında kölelik koşulları hüküm sürüyor ve Milli Eğitim Bakanlığı bu durumu izliyor. Bu düzen son bulmalıdır! Yüz binlerce öğretmen, veli, öğrenci, meslek örgütleri, sendikalar… kısaca tüm toplum öğretmenler asgari ücretle çalıştırılmamalı derken MEB buna kulağını tıkayamaz.

26 Mayıs tarihli eylemimizden sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde başlattığımız eylemimiz tüm halk tarafından haklı bulunurken yıllarca ana babalarının emeği ile okuyup sahip oldukları ve yine yıllardan beridir kendileri emek verdikleri meslekleri itibarsızlaştırılan özel sektör öğretmenlerini milli eğitim bakanlığı görmezden gelemez.

Bu meşru haklarını ararken Sendika Başkanımız ve diğer arkadaşlarımızın İstanbulda ve Ankarada ters kelepçeyle gözaltına alınmasına Milli Eğitim Bakanı sessiz kalamaz.

Burdan özel okul patronlarına da seslenmek istiyoruz. TÖZOK-TÖDER-ÖZDEBİR gibi patron dernekleri geçtiğimiz haftaki eylemlerimizden sonra açıklama yaptılar. Her sene kazanç sağlayamadığınızı yenilediğiniz bir sektörde nasıl oluyor da sürekli büyüme gerçekleşiyor? Son 10 yılda açılan özel okul sayısına bakmak ‘kazanmıyoruz kazansak sizin de şartlarınızı iyileştireceğiz’ masallarına inandırıcılığı ortadan kaldıracaktır. Ülke genelinde özel öğretim kurumları sayısı kamu kurumlarının sayısına her geçen gün daha da yaklaşmaktadır. Bu dernekler ve aslında MEB bu kurumlardaki denetimlerini sıklaştırmalı ve usulsüzlüklere, kanunsuzluklara geçit vermemelidir!

Değerli dostlar, çok yakında tüm toplum tarafından tartışmalı bulunan Öğretmenlik Meslek Kanunu meclise gidecek. Bu kanunu MEB hazırlıyor. Bir önceki kanunda özel sektör öğretmenlerinin adı anılmamıştı.

Bu kez uyarıyoruz Bu ÖMK da;

• Taban Maaş Hakkımız hemen geri getirilmelidir!

  • Denetimler artmalı sigortasız, öğretmenlik dışı ünvanlarla çalışmalar sonlandırılmalıdır!
  • Her yıl yenilenen ve öğretmenler üzerinde bir yıldırıcı olarak kullanılan Belirli süreli sözleşmeye artık son verilmelidir.

Ve son olarak en az bunlar kadar önemli sendikal örgütlenmemizin önündeki en büyük engel

• 10 Nolu torba iş kolundan ayrı özel sektör için bir Eğitim – Bilim işkolu kurulmalıdır.

Bizler zorlu şartlara rağmen mesleğimizden vazgeçmiyoruz, kamusal eğitim terk edilirken yarattığınız sistemde eğitimin yükünü omuzluyoruz. Bizler MEB’in personeliyiz, bizler kamusal bir alanın emektarlarıyız. MEB bizim sorunlarımızı çözmek zorundadır. Öğretmen Sendikası olarak ÖMK’nin önemine dikkat çekmek ve kararlılığımızı göstermek adına tüm üyelerimize, dostlara, eğitime dair kaygısı olan herkese çağrımızdır. ÖMK’nin oylanacağı meclisin önündeki Milli Egemenlik Parkında bir eğitim nöbeti başlattık. 12. gününde olan bu nöbet aynı zamanda tüm ülkede eğitim için bir direniş haftasının başlangıcı oldu. Her ilde öğretmenleri alanlara davet ediyoruz.

Eğitim Nöbetindeyiz çünkü Öğretmenler mesleğin ve eğitimin geleceğini kurtaracak!

Alınteri / İzmir

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.