Avrupa Parlamentosu Seçimleri: Irkçıların Zaferi ve Neoliberalizmin ÇöküşüAP seçimleri merkez partilerin ırkçı politikaları daha fazla benimsemeye başladığını ve popülist söylemlerin normalleştiğini gösteriyor.


Avrupa’daki seçim maratonu sona ererken kazanan ve kaybedenler netleşti.

İtalya Başbakanı faşist Giorgia Meloni, oyların yüzde 28’ini alarak Brüksel’deki konumunu güçlendirirken Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hazin yenilgisi erken seçim çağrısına neden oldu. Fransa’da faşist Marine Le Pen’in Ulusal Birlik (RN) partisi oyların yüzde 31,5’ini alarak Macron’un oy oranının iki katından fazlasını kazandı. Macron, net bir çoğunluğa ihtiyaç olduğunu belirtip hükümeti feshederek erken seçim çağrısı yaptı.

Almanya’da AP seçimlerinde ilk sırayı 29 milletvekilliği kazanan Hristiyan Demokrat CDU/CSU ittifakı alırken 17 milletvekili ile AfD ikinci sırayı aldı. Hükümet koalisyonunun büyük ortağı Sosyal Demokratlar (SPD) ise 14 milletvekili kazanarak üçüncü sıraya geriledi. Koalisyonun diğer ortakları Yeşiller 12 ve Hür Demokrat Parti (FDP) 5 milletvekilliği kazanabildi.

Avusturya’da da ırkçı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) 6 milletvekilliği kazanarak ilk sıraya yerleşirken onu 5’er milletvekilliği ile EPP ve S&D izledi; Yeşiller ve RE ise 2’şer sandalye sahibi oldu.

Yeşiller, Avusturya ve Almanya’da beklenenden çok daha kötü performans sergiledi ve AP’de 20 milletvekili kaybetti.

Yunanistan’dan EPP 8, Sol 4, S&D 3, Avrupa Muhafazakarları ve Reformistleri (ECR) 2 ve bağımsızlar 2 milletvekilliği kazandı.

İspanya’da ırkçı Vox, temsiliyetini artırırken, Se Acabó La Fiesta adlı yeni sağ oluşum iki ya da üç milletvekili çıkardı. Merkez-sağ Avrupa Halk Partisi (EPP) parlamentoda en büyük grup olmaya devam etti.

Hollanda’da RE 7, aşırı sağcı Kimlik ve Demokrasi (ID) 7, EPP 6, Yeşiller 4, S&D 4, Sol 1, diğerleri 1 milletvekilliği aldı.

Diğer yandan Belçika’da Pazar günü genel seçimler de düzenlendi. Seçimden yenilgiyle çıkan Belçika Başbakanı Alexander De Croo istifa kararı aldı. Bölünmeyi savunan Flaman milliyetçisi partiler seçimden zaferle çıktı. Kamuoyu yoklamalarının aksine ülkede aşırı sağ en büyük parti olmadı. Flaman milliyetçisi muhafazakar sağ Yeni Flaman İttifakı, seçimden birinci çıktı. İkinci sırayı aşırı sağcı Flaman Çıkarı Partisi elde etti. Sosyalistler, 21 yıl sonra oylarını arttırırken en büyük kazanımı Marksist İşçi Partisi (PVDA) elde etti. Marksistler, aşırı sağın ardından oylarını en çok arttıran kesim oldu.

Irkçı partilere artan desteği, seçmenlerin merkez sağ ve merkez solun neoliberal ve emperyalist savaş (Ukrayna) politikalarına tepkisi olarak değerlendiriliyor.

Doğa ve emeğin azgın sömürüsü üzerinden ekonomik kaynakların tekellere aktarılarak göçmenlerin yarattığı değerlerden sermaye sınıfının yararlanması, halkın ekonomik sıkıntı ve kültürel korkularını derinleştirdi. Bu durum, seçmenlerin AB bürokrasisine olan güvenini sarsarak popülist söylemler kullanan faşist güçlere yönelmelerine neden oldu.

AP seçimleri merkez partilerin ırkçı politikaları daha fazla benimsemeye başladığını ve popülist söylemlerin normalleştiğini gösteriyor. Bu durum, siyasal dengelerin daha fazla sağa kaymasını hızlandırarak, faşist partilerin güçlenmesine neden oluyor.

Avrupa’daki seçim sonuçları neoliberalizmin tabutuna çivi çakarak halkın ekonomik sıkıntılarına duyarsız kalan politikaların sonunu işaret ediyor.

Neoliberalizmin yarattığı bu ortamda, ırkçı partiler güçlenerek çıkarken merkez partilerin daha da panikleyerek ırkçı talepleri benimsemesi, siyasetin merkezini boşaltarak neofaşist ekseni normalleştirme sürecini hızlandırıyor.

Bu, faşist partilerin daha fazla iktidarlara taşınmasına zemin hazırlıyor ve Avrupa’nın siyasi geleceğinde bugünleri de aratacak büyük değişimlere işaret ediyor.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.