Birleşik Metal-İş Üyesi 140 İşçi AtıldıArteche (Esitaş Elektrik) Fabrikası’nda Birleşik Metal-İş üyesi 140 işçi işten atıldı. TİS sürecinde talepleri karşılanmayan işçiler fabrikada eylem yapmıştı.


Hasret Gültekin Kozan

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan Arteche (Esitaş Elektrik) Fabrikası(nda 140 işçi işten atıldı. Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, TİS sürecinde taleplerinin karşılamadığını söyleyerek önceki gün fabrikada eylem yapmıştı.

Birleşik Metal-İş Gebze 1 No’lu Şubede örgütlenen işçiler, geçtiğimiz yıl Şubat ayında yetki belgesini almıştı. Patron ile sendikaları aracılığıyla masaya oturan işçiler, taleplerinin karşılamadığı ve 3 temsilcinin görevden alınarak işten atıldığı için dün fabrika önünde eylem yaptı. 12’si izinde olan, diğerlerinin de fabrika önünde eylem yaptığı toplamda 140 işçi Kod 49’dan kapı önüne konuldu.

Dilovası Makine İhtisas OSB’de bulunan Arteche Turkey (Esitaş Elektrik) Fabrikası’nda çalışan işçiler, havaların ısınmasıyla birlikte üretim bölümü için havalandırma ve klima talep etti. Temsilcileri aracılığıyla talebi hem sendikalarına, hem de patrona ileten işçiler patrondan önce olumlu yanıt aldı. 4 ayrı firmadan fiyat teklifi alan patron, fiyatları yüksek bulduğu bahaneyesiyle işçilerin talebini yerine getirmeyeceğini söyledi.

“GÖREVDEN ALINDIĞIMIZI MÜDÜRLERDEN ÖĞRENDİK”

Sendika ile görüşmelerin ardından üç temsilci görevden alındığını öğrendi. Gazetemize konuşan baştemsilci Yunus Emre Taşdemir, “Fabrikada 487 işçi çalışıyor. 5 günde fabrikanın yüzde 95’ini sendikaya üye yaptık. 14 Şubat’ta yetki belgemizi aldık. Bizi atayarak temsilci yaptılar ama biz bunu kabul etmedik. 15 Mart günü sandık koyduk, seçim yaptık. Fabrikanın yüzde 95’inin oyunu alarak baş temsilci seçildim. Sendikanın dediği gibi atamayla değil, seçimle geldik ama bizi bir çırpıda görevden aldılar. Görevden alındığımızı fabrika yetkililerinden öğrendik, yarım saat sonra da işten çıkarıldık. Cuma günü mail yoluyla bilgi verdiler, çıkışımızı Pazartesi yaptılar. Arkadaşlarımızla bu durumu kabul etmediğimizi söyledik. Biz güçlü bir birlik oluşturmuş, sendikaya üye olmuştuk. Daha önce de patron beni işten atmaya çalışmış, arkadaşlarım üretimi durdurmuş, beni işe geri aldırmışlardı. Pazartesi de fabrika önüne geldik, üretim yapmadık. 12 kişi raporluydu, izindeydi. Onların da içinde olduğu 140 işçiyi kapı önüne koydular. Bunların içinde 32 kişilik sendika komitesi de var, komiteyi de tasfiye ettiler” dedi.

“BİZ BİRLEŞİK METAL-İŞ’İ MÜCADELECİ BİLİRDİK”

Toplu iş sözleşmesi (TİS) sürecinde anlaşmazlıkların olduğunu söyleyen Taşdemir, “Biz işçiler olarak yüzde 99 zam istedik. Patron yüzde 48 verdi en son, sendika da yüzde 60 istedi. Burada anlaşmazlıklar başladı, sendika ile bir düşünmüyorduk. Sendika bizim istediğimizi değil de, kendi istediğini dayattı. En son havalandırma ve klima mevzusunda sendika bize patron ağzıyla konuştu, bu bardağı taşıran son damla oldu. İşçinin iradesini kırdılar. Bütün işçilerin üretimi durdurmaması için patron mesajlar attı, sendika da buna ortak oldu, onlar da mesaj attı, işçinin kafasını bulandırdı. Sonuçta 140 işçi eylem yapınca hepimizi işten çıkardılar. Hep birlikte olsaydık bunu yapamayacaklardı. Sendika da ses çıkarmayınca patron daha rahat davrandı. Daha bir kaç gün önce Gürdesan’da gördük. Orada Özçelik-İş örgütlüydü, yine işçiyi dinlemediler. İşçiler eylem yapıp hakkını arayınca da kapı önüne konuldular. Biz Birleşik Metal-İş’i mücadeleci bilirdik, o yüzden örgütlendik. Ben sendika içerisinde bazı oluşumların olduğunu, bir takım şeylere onların müdahale ettiğini biliyordum ama sonu böyle olmamalıydı. Bunu genel başkana da söyledim. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız, gerekirse fabrika önüne çadır da kuracağız. Hepimiz borç harç içindeyken bizi böyle bir duruma düşürdükleri için utanmaları gerekiyor” dedi.

İşçiler Birleşik Metal-İş Gebze 1 No’lu Şube önüne giderek tepkilerini dile getirdi.

“BİZ PATRONA NELER KAZANDIRMIYORUZ Kİ…”

Fabrikanın bir buçuk sene önce İstanbul’dan Dilovası’na taşındığını belirten Taşdemir, “45 yıllık fabrika, trafo üretimi yapıyor. 1,5 sene önce Dilovası’na taşındılar, biz de o zaman işe başladık. Yavaştan sendikayı konuştuk, anlattık arkadaşlara. Daha önce birkaç defa sendikalaşma denenmiş ama her seferinde işçiler kapı önüne konulmuş, sendikalaşma başarısız sonuçlanmış. Biz çok çabuk süreçte örgütlendik, bunu hep birlikte başardık ama sonunda Birleşik Metal-İş’e yakışmayan bu durumla karşılaştık” dedi. TİS görüşmelerinde istediklerini detaylandıran Taşdemir, “Çok bir şey istemedik ki… Biz fabrikanın satış raporlarını biliyoruz. Günde 350 trafo üretimi yapılıyor. En düşüğü 70 bin lira. Yine günde 3 tane yüksek gerilim trafosu üretiyoruz. Onun tanesi 1 milyon 500 bin lira. Bir vardiyada bulunan işçilerin yarım saatlik çalışması patronun o günkü masrafını çıkarıyor. Geri kalan 7,5 saatlik kısmı biz patrona çalışıyoruz. Biz o yarım saati de istedik sadece, fazla bir şey değil. Sözleşmede patron ile bizim aramızdaki fark 250 milyon liraydı. Bu farkı çok rahatlıkla verebilirler, çünkü biz onlara neler kazandırmıyoruz ki…” diye konuştu.

ŞUBE BAŞKANI ÇİFÇİ: KENDİ BAŞLARINA BİR SÜRECE GİRİŞTİLER

Gazetemize konuşan Birleşik Metal-İş Gebze 1 Nolu Şube Başkanı Selçuk Çifçi ise, temsilcilerin başına buyruk davrandığını belirtti. Çifçi ile konuştuğumuzda henüz 3 temsilci işten atılmıştı. Birkaç gün önce temsilcilerin görevden alındığını belirten Çifçi, “Burada yeni örgütlendik. Temsilcileri atama ile görevlendirdik ama son süreçte bazı sorunlar oldu, çözmek için mücadele ettik. Temsilci arkadaşlar bu havalandırma meselesini hemen olsun istediler, bunun imkanı yok. Kendi fabrikanız dahi olsa bunun yapılması en az 1 hafta sürer. Biz bunu anlatamadık, onlar hemen olsun istedi. Kendi başlarına bir sürece giriştiler. İşçileri sendikadan istifa etmeye zorladılar. Sonrasında da görevden aldık ve işten atma durumu yaşandı” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

BİRTEK-SEN: ‘Ne demek Temmuz’da zam yok! Söke söke alacağız!’

BİRTEK SEN, Antep Başpınar OSB’deki 35 fabrikadan çok sayıda işçiyle yaptığı toplantıların sonuçlarını basın açıklamasıyla paylaştı. Balıklı Park Meydanı’nda yapılan açıklamada, asgari ücrete ara zam yapılması, bayramlarda 1 aylık ücret tutarında ikramiye ödenmesi, banka promosyonların işçilere verilmesi ve vergi diliminde adalet sağlanması talepleri dile getirildi.