İzBB’de Emekçi Memurlar Yarın Grevde!İzbb ile Tüm Bel-Sen arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde dayatılan sefaleti reddeden emekçi memurlar bugün iki saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirdi ve Meclis toplantısının yapılacağı salona girmek istediklerinde karşılarına polis dikildi. Tekliflerini yineleyen emekçiler, olumlu bir geri dönüş olmayınca yarın tam gün iş bırakacaklarını açıkladı


İzmir Büyükşehir Belediyesi (İzBB) ile KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen arasında 6 bin kamu emekçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı. Belediyenin yasal sınırdan ücret artışı teklifinde diretmesine karşı TİS masası bugün öğlen saatleri itibariyle devrildi. Sendika saat 15:00 ile 17:00 arasında iş bırakma kararı alarak, “taleplerimiz kabul edilinceye kadar direneceğiz” dedi.

İş bırakma eylemi gerçekleştiren emekçiler, belediye meclis toplantısının yapılacağı salona girmek istedi. Karşılarına güvenlikçiler dikilince barikatı zorlayıp kapıyı açtırdılar, bunun üzerine alan çok sayıda çevik kuvvet polisiyle takviye edildi. Polisle yaşanan arbedenin ardından hole giren emekçiler, belediye başkanı gelmezse meclis toplantısının yapılacağı salona gireceklerini belirttiler.

Tüm Bel-Sen, İzBB Başkanı Cemil Tugay’ın görüşme taleplerini reddetmesi ve yeni TİS teklifi getirmemesi üzerine 13 Haziran Perşembe (yarın) tam gün iş bırakma kararı aldı.

Sendika saat 09:30’da 1 No’lu Hol önünde toplanacaklarını duyurdu. Tüm Yerel-Sen de destek ve dayanışma mesajlarını iletirken 1, 2 ve 3 No’lu şubelerle birlikte ilçeler dahil tüm gün iş bırakacağını ve saat 10:00’da Egemenlik Evi önünde toplanacaklarını belirtti.

“Bundan sonra buranın her metre karesi eylem alanımızdır”

Öğle saatlerinde yapılan görüşmeden sonra konuya ilişkin açıklama yapan Tüm Bel-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Cevdet Keleş, “Görüşmeye girmeden önce bir teklif beklediğimizi ve bulunduğumuz noktadan geri adım atmayacağımızı belirtmiştik. Ancak bize yasal sınırdan teklif yaptılar. İzmir B.B. iş barışını tek taraflı bozmuştur. Bundan sonra buranın her metrekaresi bizim eylem alanımızdır. Bu teklifi bir gasp olarak değerlendiriyoruz ve cevabını alanlarda vereceğiz” şeklinde konuştu.

“Baharı getireceğiz diyenler emekçilerin yazını kışa çevirdi”

Bu yazın sıcak geçeceğini belirten Keleş, “CHP toplumsal sorunları dile getirmekle övünüyor. Emekçilerin, emeklilerin, çay üreticilerinin sorunlarından bahsediyorlar. Biz de destekliyoruz. Ancak iktidarda olduğu belediyelerde ilk iş olarak emekçilerin kazanılmış haklarına el koyuyorlar. Bu saldırıyı kabul etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Öte yandan CHP’nin seçim öncesi baharı getireceğiz söylemini hatırlatan Keleş, “Sizin baharınızı gördük. Emekçilerin yazını kara kışa çevirdiniz” diye belirtti.

Ayrıca Kontrol Et

BİRTEK-SEN: ‘Ne demek Temmuz’da zam yok! Söke söke alacağız!’

BİRTEK SEN, Antep Başpınar OSB’deki 35 fabrikadan çok sayıda işçiyle yaptığı toplantıların sonuçlarını basın açıklamasıyla paylaştı. Balıklı Park Meydanı’nda yapılan açıklamada, asgari ücrete ara zam yapılması, bayramlarda 1 aylık ücret tutarında ikramiye ödenmesi, banka promosyonların işçilere verilmesi ve vergi diliminde adalet sağlanması talepleri dile getirildi.