Siz Her Şeye Düşmansınız!Kandan, kinden, gözyaşından, sömürüden beslenen sisteminiz elbet bir gün yerle bir olacak. Bunun için canla, başla mücadeleye devam edeceğiz!


Zehra Çaldağ

Siz her şeye düşmansınız; kincisiniz, ırkçı, sömürgen, kan emicisiniz. Siz herkes için, her canlı için tüm renklerle, kültürlerle, dillerle eşit, kimliklerle özgür yaşanabilir dünyaya düşmansınız. Biz değiliz!

Bizler yaşamdan yanayız. İçinde yaşadığımız dünyada var olan her canlının, her türün, böceğin, börtünün, ağacın, dalın, yaprağın, toprağın, derenin, suyun, taşın, kayanın kendi doğası gereği varlığı son bulmadıkça var olmaya ve yaşamaya hakkı vardır. Çünkü yaşam, doğa, yeryüzü birbirine bağlı, birbirini besleyen, canlılık ve hayat veren bütünlük içindedir. Birini yok ettin mi diğerinden bir şeyler eksilir, bozulur, yok olur.

Ama tabii her şeyi rant, talan, kâr-zarar, meta olarak gören içinde yaşadığımız kapitalist barbarlık sistemi ve onun uygulayıcıları kesemediği ağacın gölgesini bile satar.

***

Diyarbakır-Mardin bölgesinde çıkan büyük yangında 18 köy etkilendi; insanlarla birlikte pek çok hayvan yaşamını yitirdi, yaralandı. Yangın sırasında ve sonrasında bölgeye geç ve yetersiz müdahale, ortaya çıkan yıkımı büyütmeye devam ediyor.

“Dicle’nin kenarında kurdun kaptığı bir koyun bile benim mesuliyetim altındadır” diyenler Amed-Mardin bölgesinde dün gece başlayan ve sabaha kadar devam eden DEDAŞ’ın yıllar süren ihmali yüzünden çıkan yangına gece havadan müdahale edilmesi için kıllarını bile kıpırdatmadan seyrettiler.

Yangında 12 kişi hayatını kaybetti. Onlarca insan yaralandı. Yüzlerce hayvan yanarak can verdi. Yüzlerce küçük-büyük baş hayvan ise vücutlarında yanıklarla hayata tutundu.

Gece boyunca yangının büyük bir felakete dönüşmesini seyredenler gündüz günlerdir UYUTMA- ÖTENAZİ adı altında hayvanlar için katliam yasasını çıkarmaya çalışanlar elbirliği etmiş yangından yaralı olarak kurtulan hayvanları Et ve Süt Kurumu aracılığıyla katletmeye karar vermişler. Sahada hayvan hakları savunucuları, “Bütün sorumluluğu üstleneceğiz, yaralı olarak kurtulanların tedavi edilmesini sağlayalım” derken devletin kurumları ölmelerini sağlamak için adeta can atıyor.

Siz cana, canlıya, yaşama, kendinizden olmayana düşmansınız. Ama size biat etmeyen, katliamlarınıza sessiz kalmayan, mücadele edenler de var bunu unutmayın! Sokaklarda haykıracağız, teşhir edeceğiz… öldürmeyin tedavi edin! Çünkü bu dünya hepimize yeter, hepimizin yaşama hakkı var.

Kandan, kinden, gözyaşından, sömürüden beslenen sisteminiz elbet bir gün yerle bir olacak. Bunun için canla, başla mücadeleye devam edeceğiz!

Ayrıca Kontrol Et

Siz Filistin’de Daha Çok “Taş Generali” Çıkartırsınız

YAŞANACAK DÜNYA “Uluslararası insani hukukun bariz ve sürekli gözardı edilmesi hız kesmeden devam ediyor. Gazze’de …