Yangın Bölgesinde Valiye ‘Yalan Söylüyorsunuz’ Diyen Genç Darbedildi!Diyarbakır’da yangında hayatını kaybedenler için kurulan taziyede valiye tepki gösteren S.Ç. adlı genç, korumalar tarafından darp edildi. Tepkilerin artması nedeniyle Diyarbakır Valisi taziye yerinden ayrılmak zorunda kaldı.


Diyarbakır Çınar’la Mardin Mazıdağı arasında çıkıp 17 köyü etkileyen, 15 insanın, binlerce hayvanın canını alıp ekili arazileri yutan yangının çıkış sebebi konusunda devlet Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’yi (DEDAŞ) aklama ısrarını sürdürüyor.

AKP Milletvekili Galip Ensarioğlu’ndan valilere kadar hepsi bir ağızdan “yangın anızlardan çıktı” diyor.

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su dün akşam gittiği taziye çadırında aynı tezi yineledi. Köylülerin tanıklıklarını, yıllardır DEDAŞ hakkında yapılan şikayetleri dikkate almayan, henüz objektif bir araştırma bile yapılmamışken hızla köylüleri suçlamayı tercih eden devlet erkanı bu tutumunda kararlı gibi görünüyor.

Köylüler de DEDAŞ’ı ve onu koruyan devletin suçlarını ifşa etmekten geri adım atmıyor. Dün akşam taziyeye gelen Vali Su aynı tezi yineleyince tepkiyle karşılandı. Korumaları o anları kaydeden ve “yalan söylüyorsunuz” diye tepki gösteren S.Ç isimli genci darbedip görüntüleri sildi. Tepkilerin artması nedeniyle Vali Su, taziye yerinden ayrılmak zorunda kaldı.

‘Yıllardır DEDAŞ’a söylüyoruz’

Yaşanan arbedede valiye tepki gösteren isimler arasında yer alan ve yaptığı açıklamalar nedeniyle DEDAŞ’ın hakkında suç duyurusunda bulunduğu İbrahim Eren, yaşananları anlattı. Valinin belge ve bulgulara baktıktan sonra açıklama yapması gerektiğini söyleyen Eren, yapılan incelemelerin ardından çıkan yangından ya köylünün ya da DEDAŞ’ın sorumlu olduğunun açığa çıkacağını ifade etti.

Köyün tamamının yangının elektrik tellerinin birbirine çarpması sonucu düşen kıvılcımların toplanmamış buğday tarlasına düşerek çıktığına şahit olduğunu kaydeden Eren, “Bunu söylediğimiz için tepki gösteriyorlar. DEDAŞ bana dava açmış. Yanlış bilgi yaydığımı iddia ediyorlar. Köylülerimiz de ulusal yayınlar dahil olmak üzere verdiğim röportajları Valiye gösterdi. Yangının çıkış sebebinin teller olduğunu söyledim. Teller yıllardır bu halde ve çürümüş durumda. Yıllardır DEDAŞ’a bu tellerin bakımının yapılması için başvuruda bulunuyoruz ama gelmediler” dedi.

‘Baskı altındayız’

Vali ve kaymakamın açıklamalarına “yalan söylüyorsunuz” şeklinde tepki gösteren Ş.Ç.’nin vali korumaları tarafından darp edildiğini aktaran Eren, “Bunun üzerine vali ve korumalarının taziyeyi terk etmesini istedik. Darp edilen yurttaş konuşmaya çekiniyor. Acımız var ve travma yaşıyoruz. Ama buna rağmen baskı altındayız. Yaşadıklarımıza rağmen gelip, ‘Devleti karalamayın’ diyorlar. Biz devleti karalamıyoruz, derdimizi anlatmaya çalışıyoruz. DEDAŞ’ın suçlu olduğunu bütün köylüler biliyor” diye belirtti.

‘DEDAŞ sorumluluktan kaçıyor’

Kendisinin AKP’nin resmi üyesi olduğunu ve devleti karalamaya yönelik herhangi bir çaba içerisinde olmadığını vurgulayan Eren, DEDAŞ’ın köylüleri suçlayarak sorumluluktan kaçmaya çalıştığını söyledi. Eren, “DEDAŞ, köylülerin zararını karşılamamak için, ‘köylüler yaptı’ diyor. Devlet yetkilileri de halkın değil DEDAŞ’ın sözünü dinliyor. Söylemimiz ne siyasi ne de ideolojiktir. Canlarımız gitti ve trilyonlarca zararımız var. Köyde her şey yandı ve artık yaşanacak gibi değil. Buna rağmen kalkıp bizi suçluyorlar. Köylerde araştırma yapacak devlet yetkililerine taraf tutmadan, belge ve bilgilere bakarak objektif bir şekilde araştırma yaparak açıklama yapmaları çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu.

Ayrıca Kontrol Et

Siz Filistin’de Daha Çok “Taş Generali” Çıkartırsınız

YAŞANACAK DÜNYA “Uluslararası insani hukukun bariz ve sürekli gözardı edilmesi hız kesmeden devam ediyor. Gazze’de …