Dört ildeki Bazı Alanlar Orman Statüsünden Çıkarıldı!Artvin’de 9 bin, Bitlis’te 17 bin, İzmir’de 285 bin ve İstanbul’da 181 bin metrekarelik alan orman dışına çıkarıldı. İstanbul’un Kuzey Ormanları da bu noktaların içerisinde yer aldı.


Ormanlar, dağlar, dereler, tarım arazileri kısacası doğanın tüm kaynaklarının maden-enerji-turizm-kereste-kağıt ve inşaat patronlarına peşkeş çalışmalarında her gün yeni bir kararname çıkarılıyor. Son olarak Resmi Gazete’de dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararla Artvin, Bitlis, İstanbul ve İzmir’deki orman sınırları değişti. Artvin’de 9 bin, Bitlis’te 17 bin ve İstanbul’da 181 bin metrekarelik alan orman statüsünden çıkarıldı. İstanbul’un Kuzey Ormanları da bu noktaların içerisinde yer aldı. 

‘Ormanlar niteliğini yitiriyor!

İmzalanan uluslararası sözleşmelerde küresel ısınmaya karşı ağaçlandırma yapılması kararlaştırılmışken her gün bir orman parçası sermayenin açgözlü rant ve talanına açılıyor. Madencilik sermayesi başta olmak üzere rant ve talanla semiren çeşitli sermaye güçleri, girdikleri her yerde doğanın canına okuyor. Bu yerlerden biri de İstanbul’daki Kuzey Ormanları.

Yeterince parçalanmış Kuzey Ormanları’nın son kararnameyle daha da küçültülmesine karşı doğa-yaşam savunucuları tepkili.

Cumhuriyet’e konuşan Kuzey Ormanları Savunması’ndan Başar Alipaça, “Orman dışına çıkarılan alanlar yapılaşmanın arttığı, orman boşluklarının bulunduğu alanlar. Maalesef özellikle Elmalı tarafında yoğun yapılaşma mevcut. Kuzey Marmara Otoyolu’nun çevresindeki alanlar orman dışında çıkarıldı” dedi. 

Alipaça şöyle devam etti: “Bizler Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Havaalanı gibi yapılara karşı çıkarken bundan bahsediyorduk. Bu projeler Kuzey Ormanları’nın beşte birini yok etti, 10 milyonlarca ağaç kesildi. Bundan daha fazlasının da talanın ardından etrafında yaşanan inşaat ve faaliyetlerle olacağını söylemiştik. Bu söylemlerimiz yavaş yavaş gerçekleşiyor. Ormanların parçalanması en tehlikeli süreçtir. Ormanlar niteliğini yitiriyor.” 

Tokatköy ayrıntısı 

Cumhuriyet’teki habere göre, Beykoz’da orman dışına çıkarılan alanlardan biri de Tokatköy Mahallesi’nde yer alıyor. Tokatköy’de 2022’de o dönem AKP’de olan Beykoz Belediyesi ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında emekçiler evlerinden edilmişti. TOMA, çevik kuvvet ve zırhlı araçlarla sabah baskını yapılan mahalledeki emekçiler, evlerinden polis zoruyla çıkarıldı. Hukuki sürecin devam ettiği bölgede bakanlığın kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. Bunun yanında orman dışına çıkarılan alanlar ise emekçilerin mahallesine komşu. 

SİT dereceleri değiştirildi

Beykoz’un Alibahadır, Paşamandıra, Öğümce, Mahmutşevketpaşa ve Riva’daki bazı alanlarda da geçen aylarda statü değişikliği yaşandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından alınan kararla birlikte alanların ‘Nitelikli doğal koruma alanı” olarak ifade edilen statüleri “Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” olarak tescillendi. Yaşam savunucuları, “Sit derecesinin düşürülmesi orman dışına çıkarmanın bir yolu olarak kullanılıyor” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

Gece Kulübü’ndeki İşçi Katliamı Davası Bugün Görülüyor

Beşiktaş'ta Masquerade isimli gece kulübünde yapılan tadilat sırasında alınmayan önlemler, yapılmayan denetimler yüzünden yaşanan ve 29 işçinin ölümüne neden olan yangına ilişkin davanın ilk duruşması bugün Silivri’de görülüyor. Duruşma öncesinde patronların işçi ailelerine şikayetlerinden vazgeçmelerini “telkin” ettikleri öğrenildi