Critical PrideStuttgart’ta “Eleştirel Onur Yürüyüşü” adı altında ilk kez alternatif bir yürüyüş düzenlendi


Stuttgart’ta queer antifaşist gençlik örgütleri, “Eleştirel Onur Yürüyüşü” adı altında ilk kez alternatif bir yürüyüş düzenledi.

Stonewall Ayaklanması’nın yıldönümünde (ABD’de bundan tam 58 yıl önce polisin New York’taki bir eşcinsel barına düzenlediği baskın sonrası yapılan direnişler ve kazanımlar bugün LGBTİ+ hakları açısından bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor) CSD’nin ticarileşmesine ve sağcı dalgaya karşı, antikapitalist bir içerik taşıyan yürüyüşe, yaklaşık 500 genç katıldı. Türkiyeli göçmen örgütlerden Young Struggle ve Alınteri alanda yerlerini aldılar.

Queer Revolutionaer, SDS Stuttgart, Sozial Radikal Gegens Kapital, Revolution Germany, Young Struggle’ın içinde bulunduğu Antifaschistische Queere Aktion Stuttgart, tarafından yapılan konuşmalarda, “Gökkuşağı kapitalizmi ve pinkwashing’a yer yok” (pembeye boyama-badanalama-kendini “eşcinsel dostu” olarak pazarlama) denildi. Onur Yürüyüşü’nün çıkış noktası olan Stonewall tarihi anlatıldı.

Ayrıca sığınmacıları ve Filistin’i sahiplenen, savaşa ve ırkçı dalgaya dikkat çeken konuşmalar yapıldı. “Haklarımız ve layık olduğumuz iyi bir yaşam için, rengarenk ve gururla sokağa çıkalım ve sesimizi yükseltelim“ çağrısı yapıldı. Macaristan’a teslim edilen Maja T. ile dayanışma çağrısı yapıldı.

Maja, Dresden’de Aralık ayından bu yana tutuklu bulunuyordu. 9-11 Şubat 2023’te Budapeşte’de “Şeref Günleri” isimli program dahilinde ırkçı-faşistlerin anma yürüyüşü de dahil toplam 5 ayrı saldırıda bulunmakla suçlanıyordu. Birlikte yargılandığı Italyan Ilaria Salis serbest bırakıldı ve Avrupa Parlamentosu Sol-Yeşil listeden aday oldu. Yine Budapeşte’de yargılanan Berlin kökenli Tobias E. ise bir yıl on ay hapse mahkum edildi. Maya’nın ailesi, Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen, Maya’nın oldu bittiye getirilerek Budapeşte’ye teslim edildiğini söyledi. Avukatı Swen Richwin ise, “Suç Dairesi’ni, hukuk korumayı baltalamakla” suçladı.

Ayrıca Kontrol Et

Samsun’da LCW İşçisi Baskı ve Mobbing Nedeniyle İntihar Etti

Samsun’un LC Waikiki mağazasında reyon yönetici olarak çalışan Muhammed Yavuz, bölge müdürü E.C.’nin sistematik mobbing ve baskısı nedeniyle intihar etti.