İnşaat İşçileri “Kazanacağız” Dedi, Kazandı!TOKİ ve Çalışkaner İnşaat’ın yüklenici olduğu Mersin Akdeniz İlçesi’ndeki kentsel dönüşüm projesinde çalışan 40 İnşaat-İş üyesi işçi, gasbedilmeye çalışılan yasal haklarını direnişle aldılar


TOKİ ve Çalışkaner İnşaat’ın yüklenici olduğu Mersin-Akdeniz kentsel dönüşüm projesinde çalışan İnşaat-İş üyesi 40 işçi, TOKİ Genel Merkezi’nin bulunduğu Ankara’ya gelerek bir kuruşlarını bile patronlara bırakmayacaklarını bir kez daha gösterdiler. Ödenmemeye çalışılan ücretlerin elden olan kısmı tümüyle ödendi.

Önceki gün sendika yöneticileriyle Ankara’da buluşan işçiler, TOKİ yönetimiyle görüştüler. TOKİ yönetimi de diğer yüklenici firma da işçilerin ücretlerinin asgari olan bölümünü hesaplarına yatırarak, elden olan kısmı için “daha fazlasını ödemeyeceğiz” dediler. Üstelik işçilere kabadayılık yaptılar!

Alenen vergi kaçırmak ve işçinin geleceğinden çalmak anlamına gelen bu tutum, “vergi kaçırmaya göz yummayacağız” diyen devletin vergiden asıl olarak emekçileri soymayı anladığının da açık bir ifadesi oldu.

TOKİ ve Çalışkaner İnşaat’ın bu tutumu üzerine işçiler direniş kararı aldılar.

Geceyi Kolej’deki Kurtuluş Parkı’nda geçiren işçiler, sabah toplu olarak TOKİ önüne gittiler. TOKİ yetkililerinin “burada eylem yapamazsınız” demesine, polis tehdidine aldırmadan yapılanları teşhir ettiler. İşçilerin hemen hepsi, bir devlet kuruluşu olan TOKİ’nin vergi kaçırmaya ortak olduğunu, patronların bu keyfiyetinin devlet politikalarıyla ilgili olduğunu belirttiler. TOKİ’nin mafya tipli patronlarla iş tuttuğunu vs. anlattılar.

Bu gelişmeler üzerine TOKİ ve daha önce kabadayılık yapan diğer yüklenici işçilerin kalan haklarını ödeyeceklerini, sabah hesaplamaların yapılacağını söylediler. Bunun üzerine İnşaat-İş, çözüm yönünde atılan bu adım nedeniyle eylemi rölantiye aldıklarını duyurdu.

O geceyi de Kurtuluş Parkı’nda geçiren işçiler, sabah hesaplamaların yapılması için görüşmeye gittiler. Hesaplama sırasında da patronlar çeşitli sorunlar çıkardılar, parayı aylar sonra ödemek için süre istediler.

Bu tutum üzerine bir kez daha masadan kalkıldı. İşçiler yeni bir eylem hazırlığındayken patron bir kez daha görüşmeye çağırdı ve işçilerin ödenmeyen tüm haklarını ödemeyi kabul etti.

Hakları olanı direnerek alan işçiler bu sevinci hep birlikte yaşadı.

İnşaat işçileri bir kez daha direnerek kazandı.

Ayrıca Kontrol Et

Sol Liberal “Radikal Demokrasi”- II

Sol veya “sosyalizm” iddiası taşıyanların “nihai çözüm” ya da sosyalizme varmak için “tek yol” olarak sarıldıkları demokrasiyi -en “radikal” sıfatını da ekleseler- burjuvazinin demokrasi söyleminden ayıran nedir? Tarihin (sınıflar mücadelesinin) sonunu demokrasiyle düzeltilmiş kapitalizmde gören neoliberalizmden nerede ayrılmaktadırlar? Sol liberalin yanıtı bellidir: “Eşdeğer” söylemlerin farklılığında!