Irkçılık Karşıtı Festival* Goudi Korusu’nda YapılıyorBu yıl 25. si yapılan Irkçılık Karşıtı Festival “Adalet olmadan barış olmaz!” temasıyla düzenleniyor


Irkçılık Karşıtı Festival’in 25. si bu yıl 5, 6, 7 Temmuz tarihlerinde Alsos Goudi’de yapılıyor. Irkçılık Karşıtı Festival Atina, Pilos’tan Filistin’e şunu göstermek için geri dönüyor: “Adalet olmadan barış olmaz!”

Irkçılık Karşıtı Festival’in tanıtım metnini yayınlıyoruz:

“Bu yıl, 1996’da açılan yolun 25. dönemeci.

Artık Irkçılık Karşıtı Festivaller, çeşitlilik yoluyla birliğin, boğucu bir ortamda bir nefes direniş ve dayanışmanın eşsiz kutlamasıdır. Ülke geneline yayılan bir birlik: Kandiye, Larissa, Kalamata, Trikala, Preveze, Resmo, Selanik, Atina.

Göçmen topluluklarının katılımı, tartışmalar, gösterimler, dünyanın dört bir yanından kolektif mutfaklar, konserler, eğitim etkinlikleri, fotoğraf sergileri ile Atina Irkçılık Karşıtı Festival, kentteki en önemli siyasi ve kültürel etkinliklerden biridir. Festival, her dönemin karşılaşmalarından başlayarak, normalliği bozarak ve egemenliği mümkün olduğunca sorgulayarak ırkları, dilleri, zevkleri ve sesleri buluşturmaya çalışıyor.

Geçen yıl Veikou Korusu’ndaki büyük festivalin ardından bu yıl Goudi Korusu’na dönüyoruz. Yıllardır diğer festivallerde olduğu gibi, kamusal alan verilmesinin toplu olarak reddedilmesiyle, tamamen bilinçli bir seçimle karşı karşıyayız. Kesinlik, güvencesizlik, farklılığa karşı hoşgörüsüzlükle boğuşan gündelik yaşamda Festival, başka bir yaşam planı işlevi görüyor. Hayatın dayanışmayla, mücadeleyle, insanlıkla yaşanılır hale geldiğini gösteriyor.

Her mahallede, her şirkette, her okul ve işyerinde, her göçmen topluluğunda, her mazlumun içinde böyle bir yaşam için mücadele eden insanların olduğuna eminiz. Festivale destek vererek hepsine bir dayanışma duvarı örmek için pratikte elimizi uzatıyoruz.

Festival bu yıl, dünyanın her yerinde ırkçılığa ve dışlanmaya karşı mücadelede onlarca yıldır duyulan bir sloganı ödünç alacak. ABD’deki sivil haklar hareketinin seferberliklerinden, Güney Afrika’daki apartheid karşıtı protestolardan, Filistin halkına yönelik devam eden soykırıma karşı son dönemdeki mücadelelere kadar. Seslerimizi birleştiriyoruz: “Adalet Olmadan Barış Olmaz”.

Filistin için adalet ve barış; aynı zamanda rengi, kökeni, cinsel yönelimi, sınıfı nedeniyle hedef haline getirilenler için de…

DAYANIŞMA, EŞİTLİK, ONUR, KATILIM mücadelelerini öne çıkarmak, başlatmak, desteklemek için buradayız!

Savaşların, milliyetçiliğin, ırkçılığın ve baskının olmadığı bir dünya için…

Daha iyi bir geleceği hak ediyoruz!”

(*) Irkçılık Karşıtı Festival her yıl Göçmen ve Irkçılık Karşıtı Örgütler Koordinatörü tarafından düzenleniyor!

Ayrıca Kontrol Et

Samsun’da LCW İşçisi Baskı ve Mobbing Nedeniyle İntihar Etti

Samsun’un LC Waikiki mağazasında reyon yönetici olarak çalışan Muhammed Yavuz, bölge müdürü E.C.’nin sistematik mobbing ve baskısı nedeniyle intihar etti.