TÜİK’in Akıldışı Sahtekarlığı!TÜİK’in “Kamuoyu yanlış yorumluyor ve bu da yanlış anlamalara yol açıyor” gerekçesiyle Nisan 2022’den sonra mahkeme kararlarına rağmen açıklamayı durdurduğu 100 kalem malın güncel fiyatı ortaya çıktı. Rakamlar ‘sahtekarlığın bu kadarı da fazla’ dedirtti!


TÜİK’in enflasyon hesaplamasında yaptığı sahtekarlık rakamlarla ortaya çıktı. Son enflasyon açıklamasında aylık enflasyonu yüzde 1,64, yıllık enflasyonu 71,6, 6 aylık enflasyonu 24,73 olarak açıklayıp işçi ve emekçilerin, milyonlarca emeklinin aylık/maaş/ücret artışlarındaki oranı belirleyen TÜİK’in hesaplama yaparken tüketim kalemleri için hangi fiyatları baz aldığı açığa çıktı.

TÜİK Nisan 2022’den bu yana “Kamuoyu yanlış yorumluyor ve bu da yanlış anlamalara yol açıyor” gerekçesiyle mahkeme kararlarını da dikkate almayarak hesaplama yaparken kullandığı 100 kalem malın güncel fiyatını açıklamıyor. Daha da ileri giderek tüm maddeler için ağırlık açıklamaya da son verdi.

TÜİK’n o verileri neden “devlet sırrı” gibi koruduğu anlaşıldı. Keza baz aldığı fiyatlar o kadar gerçekdışı ki. Mesela haziran ayı endeksinde kiraların 5 bin 845 lira olarak dikkate alındığını görmek bile nasıl bir sahtekarlıkla hareket edildiğinin anlaşılması için kafi.

Bu verileri Ekonomi gazetesinden Alaattin Aktaş, “İşte TÜİK’in devlet sırrı gibi sakladığı madde fiyatları” başlıklı yazısında köşesine taşımasa açıkladığı enflasyon oranlarındaki katakulliyi bilmemize rağmen “bu kadar da olmaz” diye düşünecektik.

Aktaş’ın köşesine taşıdığı veriler şöyle:

Tabloda yer verdiğim 100 kalem arasında öyle fiyatlar var ki, insan gerçekten inanamıyor. TÜİK bu fiyatlara bir açıklama, bir gerekçe getiriyor, getirmeye çalışıyor ama yine de bu fiyatlar inanılmaz!

Hepimiz zaman zaman ihtiyaç duyuyor, doktora gidiyoruz. Haziran ayında bir uzman doktora gidip muayene olduğunuzda özel hastanede bile katkı payı olarak 1.000 lira civarında ödeme yapıyorsunuz. Doktorun muayenehanesine giderseniz ödediğiniz tutar 3 bin lirayı, 4 bin lirayı bulabiliyor.

Şimdi sıkı durun! TÜİK’e göre haziran ayındaki uzman doktor muayene ücreti ne kadar biliyor musunuz; 33 lira 69 kuruş. Yanlış yazmadım; 33 lira 69 kuruş, hadi yuvarlayalım 34 lira. Muayene ücreti Nisan 2022’de 28 lira 22 kuruşmuş ve iki yılı aşkın sürede yüzde 19 artmış!

Kedinizi, köpeğinizi veterinere götürdüğünüzde ödediğiniz ücret ise geçen ay itibarıyla 681 lira.

TÜİK’in verisi işte böyle! Uzman doktor muayenesi 34 lira, veteriner ücreti 681 lira.

TÜİK’in doktor ücretiyle ilgili gerekçesi şu: ‘Türkiye’de herkes özel muayenehaneye gitmiyormuş, devlet hastanesine giden de varmış, ortalama o yüzden düşük oluyormuş.’

Bu mantıktan hareket edersek, örneğin otomobil fiyatını da endekste 10-15 bin lira gibi dikkate almak gerekir. Çünkü halkın büyük çoğunluğu belediye otobüsüne biniyor!

Bu 100 kalem mal ve hizmet içinde benim en çok dikkatimi çeken bir kalem daha var; yurt ücreti.

Üniversiteler açıldığında ne yapacağını bilemeyen öğrencileri görmüyoruz sanki! Fiyatların nereye tırmandığını bilmiyoruz sanki!

TÜİK, Haziran ayında yurt ücretini 457 lira olarak dikkate almış, evet 457 lira. Ve yurt ücretinde iki yılı aşkın sürede yalnızca yüzde 38 artış olmuş.

Çarpıcı bir örnek de ev kirası. Haziran ayı endeksinde kira 5 bin 845 lira olarak dikkate alınmış.

Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirler bir yana, artık kasabalarda bile herhalde 5-6 bin lira dolayında ev kalmadı. Peki TÜİK nasıl oluyor da kirayı bu düzeyde alabiliyor?

Herhalde doktor muayene ücretindeki yaklaşım devreye giriyor ve ‘Ama kendi evinde oturan da var; kiracılar ve kendi evinde oturanlar birlikte düşünüldüğünde ortalama bu düzeye iniyor’ deniliyordur. Kim bilir!”

Ayrıca Kontrol Et

Sol Liberal “Radikal Demokrasi”- II

Sol veya “sosyalizm” iddiası taşıyanların “nihai çözüm” ya da sosyalizme varmak için “tek yol” olarak sarıldıkları demokrasiyi -en “radikal” sıfatını da ekleseler- burjuvazinin demokrasi söyleminden ayıran nedir? Tarihin (sınıflar mücadelesinin) sonunu demokrasiyle düzeltilmiş kapitalizmde gören neoliberalizmden nerede ayrılmaktadırlar? Sol liberalin yanıtı bellidir: “Eşdeğer” söylemlerin farklılığında!