Eti Krom Patronu İşçilere Hakaret Etti, Hiçbir Taleplerini Kabul Etmedi!Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde Yıldırım Holding tarafından işletilen Eti Krom işçilerinin ücretlerin arttırılması, mesai ve ikramiyelerin tam ödenmesi talebiyle 1 Temmuz’da başlattıkları grev, devam ediyor. Bugün işçilerle bir araya gelen patron Ali Rıza Yıldırım, işçileri azarladı, hakaret etti, işyeri temsilcisini işten çıkarmak istediğini söyledi.


Elazığ Alacakaya’da Yıldırım Holding tarafından işletilen Eti Maden Ocağı’nda işçiler asgari ücretin biraz üzerinde olan ücretlerin iyileştirilmesi, mesai ve ikramiyelerin tam ödenmesi taleplerini ilettikleri patrondan olumsuz yanıt alınca 1 Temmuz’da üretimi durdurmuştu. Bu arada herhangi bir olumlu gelişme olmayınca işçiler eylemi sürdürdü.

Bugün patron Ali Rıza Yıldırım işçilerle bir araya geldi. Yıldırım çözüm yerine hopörlerin sesini dışarıya da verecek gerçekleştirdiği görüşmede işçilere hakaret etti, işe girerken sözleşmeyi okuyarak imzaladıklarını, dolayısıyla koşulları kabul ettiklerini, bu açıdan da eylemlerinin yasadışı olduğunu söyledi. “Asgari ücretten daha fazla alıyorsunuz” diyerek sanki büyük lütuf yapmış gibi konuşan patron, işçi temsilcisi olarak söz alan Erdem Güldemir’i işten çıkarmak istediğini söyledi.

Gazete Duvar’dan Serra Kaya’nın haberine göre, firmasının zarara uğratıldığını savunan Yıldırım, grev için yüzde 51 çoğunluğun olması gerektiğini belirterek, eylem yapan işçilerin azınlık olduğunu ve bildirimde bulunmadan iş bıraktıklarını ifade etti. Yıldırım şöyle devam etti: ‘’Ben yüzde 100 haklıyım. Türkiye’de bir seçim oluyor, siyasi seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 51 le cumhurbaşkanlığını aldı. Siz yüzde 51 değilsiniz ki burada. Eylem neden çıktı? Sadece siz misiniz? Başkaları da var. Onlar, bunu istemiyor.”

‘Belediye başkanı bu hakları kendi işçisine versin’

Fabrikanın kurulu olduğu Alacakaya Belediye Başkanı’nın işçilerin haklarını savunan bir dilekçeyi holdinge vermesine de tepki gösteren Yıldırım, “Alacakaya Belediye Başkanı, bu hakları önce kendi personeline versin. Ondan sonra gelsin, ben de sizle görüşeyim. Kendi işçilerine veriyor mu, onu araştırın’’ dedi.

İşçi temsilcisi olarak konuşan Erdem Güldemir’e de Yıldırım, ‘’İstifanı ver, git. Ben bu adamı istemiyorum. Örgütlü bunlar. Provoke yapıyor. Belediye asgari ücret veriyor. Sen asgari ücretle çalışmıyorsun. Üzerinde alıyorsun. Elazığ Belediyesi veriyorsa git orada çalış. Bizim kurallarımız böyle. Bugün neden eylem yapılıyor? Sebebi ne? Ya ben burayı kapatacağım, ya da çalışmaya devam edeceksiniz. Ben sizin şartlarınızla çalışmıyorum’’ diye konuştu. 

Toplantının ardından Duvar’a konuşan işçi temsilcisi Erdem Güldemir konuyla ilgili “Haklı taleplerimiz için başlattığımız iş bırakma eylemi neticesinde işveren olarak Ali Rıza Yıldırım Bey bizlerle görüştü. Ancak hiçbir talebimiz kabul edilmedi. Kabul edilmediği gibi rencide edici bir üslupla konuştu. Biz burada siyaset yapmıyoruz, illegal bir örgütlenme içinde değiliz. Çalışıyoruz, emek veriyoruz. Bizlerin çalışma koşulları herhangi bir işçinin koşullarından daha zor. Asgari ücretin biraz üstünde maaş almamız bizim hak ettiğimiz bir durum değil” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Kontrol Et

Samsun’da LCW İşçisi Baskı ve Mobbing Nedeniyle İntihar Etti

Samsun’un LC Waikiki mağazasında reyon yönetici olarak çalışan Muhammed Yavuz, bölge müdürü E.C.’nin sistematik mobbing ve baskısı nedeniyle intihar etti.